شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
پنج شنبه، ۲۱ حمل ۱۳۹۹ - 9 April 2020

سالی‌که دهان باز کرد و ۶۶ خبرنگار را بلعید

سازمان خبرنگاران بدون سرحد می گوید، حملات بر خبرنگاران هر روز بیشتر و خشونت بارتر شده، اختطاف آنها افزایش یافته است.

به گزارش”  شبکه تلویزیونی تمدن ” سازمان خبرنگاران “بدون سرحد” که در شهر پاریس مستقر است در گزارش سالانهء خود سازمان که دیروز سه شنبه نشر ساخت، نوشته است:

درسال جاری میلادی ۶۶ خبرنگار در جهان کشته شده اند که فیصدی تلفات ژورنالیستان یک کاهش هفت فیصد را نسبت به سال ۲۰۱۳ میلادی نشان می دهد.

خبرنگار

بر اساس گزارش سازمان خبرنگاران بدون سرحد، تلفات ژورنالیستان در کشورهای کاهش یافته است که در حالت صلح قرار دارند.

به نوشتهء این سازمان از سر بریدن جیمز فولی و ستیفان ساتلوف توسط شورشیان گروهء دولت اسلامی معلوم می شود که گزارش دهی از مناطق درگیر جنگ چقدر دشوار است.

به گفته این سازمان در سال جاری میلادی دو خبرنگار در افغانستان کشته شده اند و بد ترین کشور برای خبرنگاران سوریه بوده است که در آن پانزده خبرنگار کشته شدند.

در گزارش سازمان خبرنگاران بدون سرحد گفته شده است که در سال جاری میلادی در اوکرایین شش خبرنگار درعراق چهار و در لیبیا چهار ژورنالیست کشته شده اند.

تعداد تلفات خبرنگاران در روسیه یک و در پاکستان نیز یک تن بوده است.

سازمان خبرنگاران بدون سرحد می گوید کهدر سال جاری میلادی اختطاف های خبرنگاران هم زیاد شده است. از ماه اپریل سال جاری به اینسو ۳۳ خبرنگار در اوکرایین در آن مناطقی اختطاف شده اند که جنگ با جدایی طلبان طرفدار روسیه در آن ادامه دارد. تعداد اختطاف های ژورنالیستان در سوریه ولیبیا ۲۷ تن بوده است.

براساس این گزارش همین اکنون در جهان به تعداد ۴۰ خبرنگار در حالن گروگان قرار دارند که ۹۰ در صد آنها خبرنگاران محلی اند.

در سال جاری ۲۰۱۴ میلادی ۱۷۸ خبرنگار در جهان زندانی شده اند که در سال گذشته نیز به همین تعداد زندانی شده بودند. در سال جاری میلادی در چین بیشترین خبرنگاران زندانی شده اند که تعداد آنها به ۲۹ تن می رسد، بعد از چین در ایران ۱۹ تن زندانی شده اند.

در ۱۲ ماه گذشته در روسیه و آذرباییجان هم تعدادی از خبرنگاران زندانی شده اند. موارد زندانی شدن ژورنالیستان در آذرباییجان بیشتر از هر کشور دیگر در اروپا بوده است و به نوشتهء رسانه های اروپایی، آذرباییجان به بزرگترین زندان اروپا تبدیل شده است.

در گزارش سازمان خبرنگاران بدون سرحد به قضیهء خدیجه اسماعیلووا خبرنگارتحقیقاتی بخش آذرباییجان رادیو آزادی هم اشاره شده است که تا هنوز هم زندانی بوده و بروی اتهام وارد شده که گویا همکارش را به حملهء انتحاری تشویق کرده است.


اشتراک گزاری خبر

نظر دهيد

* ايميل شما پخش نخواهد شد.


شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

Designed & Developed by