شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
جمعه، ۹ جوزا ۱۳۹۹ - 29 May 2020

(معجم الاحادیث المعتبره) اثر آیت ا . . . العظمی محسنی، از سدِ سه دوره رقابت گذشت و ریکارد بست

در محفل تجلیل از کتاب‌های برتر در سطح بین المللی، کتاب روایی ۸جلدی، معجم الاحادیث المعتبره نوشته حضرت آیت الله العظمی محسنی در سه دوره، و در سه رقابت، به عنوان کتاب برتر و اول شناخته شده است.

– مرتبه نخست در کتاب فصل

– مرحله دوم در کتاب سال حوزه¬های علمیه اهل تشیع
– مرحله سوم در بیست و دومین دوره جایزه جهانی کتاب سال، به عنوان کتاب اول در سطح بین الملل اسلامی.

در این مرحله، این کتاب از میان ۱۷۰۰۰ عنوان کتاب چاپ شده در خارج از ایران و ۲۳۷۲۱ عنوان کتاب چاپ شده در ایران که در حوزه کلان تمدن اسلامی نگاشته شده اند، برگزیده شد و رتبه اول را کسب کرد. و در سالن اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی – تهران با حضور اندیشمندانی از جهان اسلام مورد تجلیل قرار گرفت.

داوران علمی کتاب سال معتقدبودنند:«این کتاب در دوران معاصر، تنها جامع حدیثی است که با تخصص و روش مندی نوشته شده است، همچنین آنان اظهار داشتند، اظهار نظرهای نویسنده در توضیح اصطلاحات حدیثی و شرح برخی مفاهیم روایات؛ روشنگرترین و با اهمیت ترین بخش این مجموعه فاخر هشت جلدی است.

دبیر علمی کتاب سال که یک از اندیشمندان جهان اسلام است، گفت، توضیحات نویسنده در حاشیه احادیث، معارف فراوانی را در حوزه¬های نیاز اصلی مسلمانان، تامین می¬کند، توضیحاتی پیرامون مفاهیمی چون تقریب مذاهب اسلامی، دین داری در عصر جدید، اقتضائات عصر کنونی، توجه به مسایل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، ارزش کتاب را بالا برده و فهم احادیث را بسیار سهل گردانده است.».

کارشناسان برجسته جهان اسلام در معرفی این دایره المعارف بزرگ و معتبر السند اسلامی، اظهار مینمایند که :

معجم الاحادیث المعتبره، تنها جامع روایی معتبر السند در تاریخ حدیث اهل تشیع است. از ابتدای تدوین حدیث اهل بیت (ع) از جمله کتب اربعه، جوامعی چون وسایل الشیعه، بحارالانوار، الوافی، جامع الاحادیث، به درجه اعتبار معجم الاحادیث المعتبره، نمی رسد.

معجم الاحادیث المعتبره، واجد مصدر شناسی حدیث است. این ویژگی فاخر، یکی از اوصاف انحصاری او، و از ابتکارات نویسنده¬اش می¬باشد. این دقت نظر در هیچ جامع روایی صورت نگرفته است. صاحبان جوامع روایی سابق رضی الله عنهم به این مفهوم که ابتدا باید اعتبار مصدر حدیث بررسی گردد و سپس به بررسی سند و سایر جهات حجیت خبر پرداخت، ملتفت نبوده و یا متوجه آثار آن نشده بودند که گاهی از کتب کتابخانه ها و یا خریداری شده از بازار، نقل حدیث کرده اند.

معجم الاحادیث المعتبره، طرح جدیدی در ابواب حدیث گشوده است. نویسنده دانشمند آن با مطالعه و تجزیه و تحلیل دانش حدیث، ترتیبی نو و مبارکی در ساختار ابواب حدیث ارایه کرده است. همچنین ابوابی مثل کتاب الرجال، کتاب المعارف و … که در گذشته مغفول بوده، در این طرح نمایان گشته است.

معجم الاحادیث المعتبره، ظرفیت جهت دهی و رهبری تحقیقات فقهی، کلامی، تاریخی، رجالی، و سایر رشته های علمی برخواسته از سنت شریف را داراست و این مهم را در آینده متکفل خواهد شد.

معجم الاحادیث المعتبره، افق پاک و درخشانی را بر چهره مذاهب اسلامی خواهد گشود و آنها را از سایه شوم احادیث جعلی، ناصحیح، افراط زا، کینه آور، و در نهایت پیروان مذاهب اسلامی را از خصومت در تاریکی خارج خواهد کرد.

معجم الاحادیث المعتبره، استخراج، تصفیه منابع فرهنگ، تمدن و خرد دینی است. این کتاب هشت جلدی، تلاش ده ساله ی عالِمی کهن، در اوج پختگی خرد و دانش دین، و فهم مقتضیات زمان و عصر، و پس از تالیفِ بیش از یکصد و پنجاه جلد کتاب تخصصی و ابتکاری است.

معجم الاحادیث المعتبره، بار سنگین دفاع و یا توجیه و تفسیر مشقت¬آور دریایی از احادیث ناصحیح را از دوش عالمان اهل تشیع پایین آورد. و دست بدخواهان را که به استهزاء بلند شده بود نیز کوتاه گرداند.


اشتراک گزاری خبر

یک نظر شما

 • محمد نسیم ((خیری))

  عرض وسلام فراوان خدمت علما و ایت الله های معتبر اهل شیعه که خداوند ج عمر بابرکت به شما اعطا کند خصوصا شیخ الحدیث حضرت ایت الله العظمی شیخ آصف محسنی ((مدظله العالی)) که دنیا علم وتقوا وپرهیزکاریست و افتخار مردم ستم دیده افغانستان میباشد . ما به چنین شخص مسلمان و متدین و جهادی فی سبیل الله افتخار می ورزیم و از موجودیت ایشان باعث سعادت وخوشبختی هستیم عمر شان بابرکت و از جمله اولیا خداوند ج محسوب گردند.

  والسلام

  محمد نسیم از شهر قندهار

 • نظر دهيد

  * ايميل شما پخش نخواهد شد.


  شبکه تلویزیونی تمدن

  شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

  Designed & Developed by