شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
پنج شنبه، ۲۱ حمل ۱۳۹۹ - 9 April 2020

ترکیه سفیرش را از اتریش فرا خواند

ترکیه، سفیر خود را از اتریش به دنبال شناسایی ‘نسل‌کشی’ ارامنه‌ی عثمانی توسط قانونگذاران اتریش از این کشور فراخوانده است.

به گزارش “شبکه تلویزونی تمدن ” شش حزبی که در مجلس اتریش حضور دارند، روز چهارشنبه، ۲۲ آوریل در قطعنامه مشترکی، کشتارهای سال ۱۹۱۵ را ‘نسل‌کشی’ خوانده و یک دقیقه به یاد کشته‌شدگان سکوت کردند.

این نخستین باری است که اتریش از واژه ‘نسل‌کشی’ در باره کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی استفاده می‌کند.

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای گفته است که این اقدام اتریش، آسیبی همیشگی به روابط میان دو کشور وارد کرده و باعث خشم ترکیه شده است.

ترکیه گفته است که سفیر خود در اتریش را برای مشورت فراخوانده است.

پس از آن که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز در مراسمی در واتیکان از واژه ‘نسل‌کشی’ استفاده کرد، ترکیه سفیر خود در واتیکان را فرا خواند و به شدت از پاپ انتقاد کرد.

به دنبال انتشار اخبار و گزارش‌هایی مبنی بر این که آلمان نیز روز جمعه، ۲۴ آوریل برای اولین بار از واژه ‘نسل‌کشی’ در مورد کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی استفاده خواهد کرد، دولت ترکیه به آلمان در این مورد هشدار داده است.

احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه گفته است که با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این خصوص گفت‌و‌گو کرده است.

ارمنستان می‌گوید حدود یک و نیم میلیون ارمنی توسط نیروهای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول کشته شدند.

در مقابل ترکیه می‌گوید گروهی از ارامنه و ترک‌ها در شرایط بحرانی ناشی از جنگ جهانی اول به دلایل مختلف از جمله بیماری و گرسنگی جان خود را از دست دادند و کشتاری در کار نبوده است.

ارمنستان خواهان شناسایی رسمی این کشتار به عنوان نسل‌کشی است اما ترکیه اتهام نسل کشی و کشتار برنامه‌ریزی شده صدها هزار ارمنی در زمان تجزیه امپراطوری عثمانی را رد می‌کند.


اشتراک گزاری خبر

نظر دهيد

* ايميل شما پخش نخواهد شد.


شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

Designed & Developed by