گزینه‌ی حمله هستوی امریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱

مجله اشپیگل آلمان گزارش داده که حکومت آمریکا در پی حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به نیویورک و واشنگتن، امکان استفاده از سلاح هسته‌ای در حمله به افغانستان را بررسی کرده بود.

 به گزارش “شبکه تلویزیونی تمدن “مایکل اشتاینر، مشاور سیاسی گرهارد شرودر، صدراعظم وقت آلمان، به اشپیگل گفته‌ که استفاده از سلاح اتمی یکی از گزینه‌های مورد بحث آمریکا در پی حملات یازدهم سپتامبر بود.

به نوشته اشپیگل: “وقتی از اشتاینر پرسیده شد که آیا آمریکا در واکنش به حملات طراحی شده از سوی اسامه بن‌لادن که حدود ۳ هزار نفر را کشت، استفاده از سلاح هسته‌ای را بررسی کرد، او پاسخ داد که آمریکا همه‌ گزینه‌ها را بررسی کرد.”

آقای اشتاینر گفته است که صدراعظم وقت آلمان نگران بود که آمریکا در شوک به‌سر می‌برد و ممکن است واکنش بیش از حد شدیدی نشان دهد.

او همچنین گفته که در آن زمان مخالف بیانیه گرهارد شرودر بود که در پی حملات یازدهم سپتامبر، “حمایت بی‌قید و شرط” خود را از آمریکا اعلام کرده بود.

مایکل اشتاینر به روزنامه اشپیگل گفته است: “یک دولت نباید هیچ وقت به کسی چک سفید امضا بدهد.”

۱۴ سال پیش در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، چهار حمله هماهنگ انتحاری با استفاده از چهار هواپیما، مرکز تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان وزارت دفاع آمریکا را هدف قرار داد که در نتیجه آن حدود ۳ هزار نفر کشته شدند.

مسئولیت این حملات را شبکه القاعده به رهبری اسامه بن‌لادن به عهده گرفت. بن‌لادن در آن زمان در پناه گروه طالبان در افغانستان زندگی و فعالیت می‌کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *