شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
پنج شنبه، ۲۱ حمل ۱۳۹۹ - 9 April 2020

ده هزار اثر باستانی و تاریخی به کشور برگردانده شده است

وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور می‎گوید، از جمع یک صد هزار آثار قاچاق شده در جریان جنگ‎ها، از سال ۲۰۰۱ میلادی بدین‎سو​ حدود ده هزار اثر دوباره بدست آمده‎است و بیش از پنج هزار دیگر آن نیز از اثر حفریات که توسط کارمندان مسلکی این وزارت صورت گرفته‎، بدست آمده‎است.

این وزارت همچنان می‌گوید، تلاش می‌شود تا به کمک یونسکو و یک تعداد کشورهای دیگر بیش از یک صد هزار آثار تاریخی مفقود شده را به کشور باز گرداند.

مسئولین: از سال ۲۰۰۱ میلادی بدین‎سو بیشتر از ۱۰۰۰۰ اثر تاریخی به کشور برگردانده شده‌است.

مسئولین وزارت اطلاعات و فرهنگ می‎گویند، تفاهم‌نامه‎های مختلف با یونسکو و پولیس انترپول به‎منظور یافتن آثار باستانی افغانستان امضا گردیده‎ و این نهاد ها تا کنون صدها آثار تاریخی مربوط به افغانستان را از برخی کشورهای اروپایی دریافت نموده و دوباره به سفارت‎های افغانستان سپرده‎اند.

در عین حال وزارت داخله افغانستان می‎گوید، حاضر است تا در صورت نیاز، تعداد نیروهای امنیتی را برای تأمین امنیت ساحات تاریخی بیشتر ساخته و با وزارت اطلاعات و فرهنگ همکاری کند.

از سوی هم برخی مردم مطمئن نیستند که در شرایط نا امن کنونی آثار باستانی از دسترس قاچاقچیان محفوظ بماند.
بر اساس معلومات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، حدود ۴۰۰ ساحه افغانستان دارنده آثار تاریخی شناخته شده‎است.

این وزارت تأکید دارد در صورتیکه امنیت ساحات تاریخی کشور تأمین گردد، متخصصین افغان دست به کاوشگری و حفریات بیشتر خواهند زد تا آثار تاریخی بیشتری بدست بیاید.


اشتراک گزاری خبر

نظر دهيد

* ايميل شما پخش نخواهد شد.


شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

Designed & Developed by