وزارت صحت عامه افغانستان؛ شمار مبتلایان به ۱۰‌ هزار نفر رسید؛ در ایام عید، به اطفال پول عیدی ندهید

وزارت صحت عامه بیشترین آمار مبتلایان کرونا در یک روز را از آغاز شیوع ویروس کرونا در افغانستان اعلام کرد. با  ثبت۷۸۲ مورد مثبت کرونا در شبانه روز گذشته، شمار بیماران کویید ۱۹ به ۹هزار و ۹۹۸ نفر رسید.

با ثبت ۱۱ مورد مرگ در همین مدت، شمار جان باختگان نیز به ۲۱۶ نفر افزایش یافت.

کابل با ۳۳۷ مورد در شبانه روز گذشته به رقم مجموعی ۳۴۶۰ مورد مبتلا و هرات با ۱۵۰ رویداد به رقم مجموعی ۱۶۱۱ رویداد در صدر ولایات آلوده به کرونا، بلخ با ۴۹ ، غزنی با ۴۷ رویداد و باقی ولایات با ۱۳ مورد ثبت مثب ویروس کرونا در رتبه های بعدی قرار دارند.

وزارت صحت عامه از بهبود یافتن۴۴ بیمار در یک شبانه روز گذشته نیز خبر داده که مجموع بهبودیافتگان هم به ۱۰۴۰ نفر رسیده است.

وحید مجروح، معاون وزارت صحت عامه در یک نشست خبری در کابل گفت عدم رعایت محدودیت‌ها از سوی مردم، باعث افزایش روز به روز مبتلایان گردیده است.

او هشدار داد که در شرایط کنونی، “مردم باید میان مرگ و زندگی یکی را انتخاب کنند.”

وی اضافه کرد، نگرانی وزارت صحت عامه این است که به دلیل شرایط حاکم در ایام عید، واقعات مثبت به حدی افزایش یابد که نه ظرفیت تست موجود باشد و نه هم امکان بستر شدن افراد.

به گفته وی، در حال حاضر ظرفیت شفاخانه‌های ویژه کرونا در پایتخت مشبوع شده و این وزارت ناگزیر تصمیم به ایجاد مراکز تازه در کابل و برخی از ولایت‌ها گرفته است.

معاون وزارت صحت عامه افزود، زمانی که محدودیت‌های گشت و گذار پابرجا بود رقم واقعات مثبت حدود ۲۰۰ مورد در هر روز بود اما حالا این رقم تا سه برابر در روز افزایش یافته است..

او یک بار دیگر از مردم خواست که از دید و بازدید عید خودداری کنند و با ماندن در خانه به خود و دیگران سلامتی عیدی دهند.

وی همچنین از مردم خواست که از دادن عیدی به اطفال خودداری کنند زیرا دادن پول، افراد زیر سن را بیشتر در معرض انتقال ویروس قرار می‌دهد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *