۲۳ نماینده مجلس نمایندگان و سنا مبتلا به کرونا شده‌اند.

هیات اداری مجلس نمایندگان و سنای افغانستان تایید کردند که ۲۳ نماینده دو مجلس، ۱۵ نماینده مجلس نمایندگان و ۸ عضو مجلس سنا به کرونا مبتلا شده‌اند.

این هیات می‌گویند که غیبت نمایندگان به خاطر ابتلا به کرونا کارهای مجلس را به عقب انداخته و در هفته‌های گذشته کمتر نصاب مجلس تکمیل بوده است.

برخی از این نمایندگان دوران نقاهت‌شان را گذرانده‌اند اما شماری برای گذراندن دوره درمان در قرنطینه به‌ سر می‌برند و به پارلمان بر نگشته‌اند.

مولوی عبدالله قرلق، دبیر مجلس سنای افغانستان، ابتلای ۸ تن از اعضای مجلس سنا را به کرونا تایید کرد و گفت که همکارانش در بیرون از مجلس به کرونا مبتلا شده‌اند اما در حال حاضر در وضعیت مطلوبی قرار دارند.

او گفت که غلام عباس اخلاقی سناتور بلخ، محمدعظیم قویاش، سناتور سرپل، جامی سناتور هرات، صالح محمد لالاگل، سناتور پروان، نادر بلوچ، سناتور نیمروز، داکتر محمدجان منگل سناتور پکتیا، قاری میر حاتم تره‌خیل، سناتور لغمان و سهیلا شریفی سناتور ولایت کابل از کسانی هستند که به کرونا مبتلا شده‌اند.

محمد میرزا کتوازی، معاون اول مجلس نمایندگان نیز تایید کرد که ۱۵ نماینده این مجلس نیز به کرونا مبتلا شده‌اند. او افزود که ممکن است رقم مبتلایان بیشتر از این باشد.

آقای کتوازی نام‌های این نمایندگان را اعلام نکرد. پیش از این کمال ناصر اصولی، نماینده خوست، ریحانه آزاد، نماینده دایکندی و فاطمه عزیز، نماینده قندوز در فیسبوک، خبر از ابتلا به کرونا داده بودند.

در پی افزایش موارد کرونا در افغانستان، اعضای مجلس نمایندگان این کشور در دهم ثور تصمیم گرفتند که این مجلس را به قرنطینه ببرند و نشست‌های کمیسیون‌ها نیز برگزار نشود.

در حال حاضر مجلس نمایندگان به‌خاطر شیوع کرونا نشست عمومی را هفته‌ای یک‌بار در روزهای چهارشنبه برگزار می‌کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *