شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
جمعه، ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ - 5 June 2020

نتیجه سفرهای لاوروف

دوشنبه گذشته، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه سفر کرد و در مورد مسائل مختلف و مهم منطقه با مقامهای این کشور دیدار و گفتگو نمود. محور این مذاکرات، مسائلی چون، مناقشه هسته ای ایران، بحران شبه جزیره کوریا، بحران سوریه، مسائل افغانستان و مبادلات تجاری میان روسیه و آمریکا بود و وزیر امور خارجه آمریکا تلاش کرد تا در این مذاکرات، همسویی و همکاری بیشتری از جانب کرملین دریافت کند.

در این دیدارها، وضعیت کنونی افغانستان و اوضاع بعد از سال ۲۰۱۴ مورد تحلیل و ارزیابی مقامهای دو کشور قرار گرفت. روسیه همواره از جمله کشورهایی است که نسبت به حضور ناتو در افغانستان با نگاهی انتقادی نگریسته و همواره عنوان کرده که روند مبارزه با تروریزم و مواد مخدر در افغانستان شفاف و نتیجه بخش نبوده است. همچنین این کشور نگرانی خود نسبت به اوضاع افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ را با توجه به سیاستها و استراتژیهای غرب، ابراز داشته و تلویحا نسبت به گسترش فعالیتهای تروریستی به سوی آسیای میانه هشدار داده است.

همچنین جان کری در سفر به مسکو تلاش کرد روسیه را قانع کند تا بر سر برنامه ژنو برای حل بحران سوریه با واشنگتن همکاری کند. برنامه ای که آمریکا و روسیه پیش از این در جون ۲۰۱۲ در ژنو بر سر آن به توافق رسیدند و در آن بر این امر تأکید شده که همه گروه‌های مخالف بشار اسد در مذاکرات باید شرکت داشته باشند. اما با وجود این توافق، در عرصه انجام آن، تا حالا کار به جایی نرسیده است.

یک مقام ارشد آمریکایی پیش از انجام این سفر عنوان کرده بود که در دیدار این هفته روسیه و آمریکا امیدوار هستند، بتوانند بر سر راه‌حلی سیاسی برای حل بحران سوریه، به توافق رسند.

این مقام آمریکایی تاکید کرده بود که تا به حال آمریکا و روسیه نتوانسته اند بر سر اجرایی کردن برنامه ژنو کاری از پیش برند. او اضافه کرد:« با این‌حال باید تلاش دیگری کنیم و جان کری در این سفر بار دیگر برای پیشبرد این برنامه تلاش خواهد کرد.»

ناظران امور سوریه پیش بینی کرده بودند که بعید است، روسیه و آمریکا این‌بار نیز بتوانند بر سر برنامه‌ی سیاسی مشخصی برای پایان دادن به بحران سوریه به توافق رسند. در نهایت، این پیش بینی درست از آب درآمد و آمریکا که خواهان کناره‌گیری بشار اسد است و هرگونه پایان بخشیدن به بحران بدون استعفای وی را ناممکن می‌داند، نتوانست با روسیه که تا به حال به همراهی چین، دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرده و با کناره‌گیری اسد موافق نیست، به توافقی اساسی برسد. تنها توافقی میان دو کشور در این گفتگوها صورت گرفت برگزاری کنفرانس بین المللی صلح با هدف پایان دادن به خشونت ها در سوریه بود و دو طرف اعلام کردند که به طرفین درگیری در سوریه برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی فشار وارد خواهند کرد.

در یک سال اخیر، تنش میان آمریکا و روسیه بر سر مسائل مختلفی بالا گرفته است. در کنار بحران سوریه که نقطه اصلی اختلاف دو کشور است، اعتراض‌های آمریکا به سرکوب و فشار علیه فعالان حقوق بشر، سازمان‌های غیردولتی و مدافع حقوق بشر در روسیه و همچنین وضع قوانین سخت گیرانه درباره حضانت کودکان روسی از سوی آمریکایی‌ها توسط دولت روسیه، از دیگر نقاط تنش‌زا میان دو کشور بوده است. همچنین مسکو با هرگونه تجهیز تسلیحاتی نیروهای اپوزیسیون سوریه از سوی غرب مخالف است.

Share this:


اشتراک گزاری خبر

نظر دهيد

* ايميل شما پخش نخواهد شد.


شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

Designed & Developed by