شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
جمعه، ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ - 5 June 2020

نا آرامی های اجتماعی در ترکیه

صدها تن از دانشجویان ترکیه‌ای که به موضع دولت این کشور در قبال بحران سوریه اعتراض می‌کردند در آنکارا با نیروهای پلیس درگیر شده‌اند.
پلیس ترکیه برای متفرق کردن معترضانی که روز چهارشنبه  به سوی وزارت خارجه این کشور راه‌پیمایی می‌کردند از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.تظاهرکنندگان سیاست‌های رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در زمینه حمایت مالی و پشتیبانی از شورشیان برخوردار از حمایت خارجی در سوریه را محکوم کردند.

بر اساس گزارش گروه مدافع حقوق بشر «بیانت» حدود ۳۰ دانشجو در این درگیری‌ها دستگیر و دست‌کم ۲ دانشجو نیز مجروح شدند.این اقدام اعتراضی چند روز پس از وقوع ۲ انفجار در شهر ریحانلی در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه روی داد که به کشته شدن بیش از ۴۰ نفر منجر شده بود.

معترضان ۱۳ می با راهپیمایی در خیابان‌های این شهر جنوبی این خشونت را محکوم کردند و حمایت اردوغان از شورشیان مسلح در سوریه را عامل وقوع چنین حوادثی دانستند. تظاهرات مشابهی نیز ۱۱ می در آنکارا برگزار شد و در آن ده‌ها نفر از مردم ترکیه به خیابان‌ها آمدند و شعارهای انتقادآمیزی بر ضد اردوغان و احمد داوداوغلو، وزیر خارجه ترکیه سر دادند.

ترکیه یکی از سرسخت‌ترین منتقدان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بوده و از شورشیان برخوردار از حمایت خارجی که با دولت دمشق می‌جنگند حمایت کرده است. احزاب مخالف ترکیه نیز مداخله دولت این کشور در امور داخلی سوریه را محکوم کرده‌اند.

Share this:


اشتراک گزاری خبر

نظر دهيد

* ايميل شما پخش نخواهد شد.


شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

Designed & Developed by