شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
جمعه، ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ - 5 June 2020

گفتگوی اردوغان با اوباما در باره سوریه

نخست وزیر ترکیه در گفت‌وگو با رئیس جمهور امریکا درباره تحولات سوریه، بر لزوم حمایت بیشتر از شبه‌نظامیان معارض دولت در این کشور عربی تاکید کرد.

کاخ سفید، روز دوشنبه (۳ سرطان، ۲۴ جون) در بیانیه‌ای اعلام کرد، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا در گفت‌وگویی تلفنی همچنین بر پایبندی خود به پیگیری راه‌حل سیاسی و لزوم حمایت بیشتر از مخالفان [سوریه] تاکید کرده‌اند. در همین حال، جان کری، وزیر امور خارجه امریکا روز شنبه (۱ سرطان) در سخنان خود در نشست گروه به اصطلاح دوستان سوریه در دوحه، پایتخت قطر، از تسلیح شورشیان معارض دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت کرد و گفت: این اقدام شبه نظامیان را قادر می‌کند عدم توازن درگیری‌های داخلی سوریه را به نفع خود تغییر دهند.

وی افزود:

امریکا و دیگر کشورهای حاضر در این نشست، با شیوه‌های مختلف خود و رویکردهای مخصوص به خود، دامنه و گستره کمک‌رسانی به مخالفان نظامی و سیاسی (سوریه) را افزایش خواهند داد.

این درحالی است که شبه‌نظامیان تکفیری مورد حمایت خارج در سوریه، روز یک‌شنبه (۲ سرطان) اعلام کردند، با کمک کشورهای برادر به سلاح‌های سنگین از جمله موشک‌های ضد طیاره و ضد تانک تجهیز شده‌اند. لس انجلس تایمز  نیز در همان روز گزارش داد، عوامل سیا ماه‌هاست به طور مخفیانه با آموزش درباره نحوه استفاده از سلاح‌های ضد تانک و ضد طیاره، به شبه‌نظامیان کمک می‌کنند. رئیس جمهور امریکا در بخشی دیگر از گفت‌وگوی تلفنی خود با نخست وزیر ترکیه، به تظاهرات و اعتراضات ضد دولتی در این کشور پرداخت.

کاخ سفید در بیانیه خود همچنین اعلام کرد، اوباما و اردوغان درباره اهمیت عدم خشونت و حق آزادی بیان، آزادی تجمع و مطبوعات آزاد در ترکیه گفت‌وگو کردند. این درحالی است که ترکیه و امریکا همچنان با ارسال کمک نظامی به شبه‌نظامیان مورد حمایت خارج در سوریه، به خشونت و ناآرامی در این کشور عربی دامن می‌زنند. پیش از این، ابراز نگرانی دولت امریکا درباره استفاده «بیش از حد» ترکیه از تاکتیک‌های پولیسی علیه معترضان، واکنش دولت ترکیه در رد این ادعا و اظهارات شدیداللحن میان دو کشور را در پی داشت.

Share this:


اشتراک گزاری خبر

نظر دهيد

* ايميل شما پخش نخواهد شد.


شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

Designed & Developed by