شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
جمعه، ۹ جوزا ۱۳۹۹ - 29 May 2020

اراضی تحت ابیاری به ۱ اعشاریه ۸ میلیون هکتار رسیده است

قرار داد بازسازی و ترمیم ۱۸ شبکه ابیاری به ارزش ۵۳ اعشاریه ۶ میلیون افغانی، در سه ولایت کابل، ننگرهار و بلخ، امروز میان وزارت زراعت، ابیاری و مالداری و نمایندگان انجمن های ابیاری در کابل به امضا رسید. اصف رحیمی وزیر زراعت، کمبود اب در کشور را از بزرگترین مشکلات این وزارت دانست و گفت: عدم اگاهی دهاقین از اصول ابیاری و نیز نبود سیستمهای جدید و پیشرفته ابیاری، باعث شده که بیش از ۶۰ درصد اب در کشور هدر برود.

این پروژه ها تحت برنامه تنظیم اب در مزرعه است که تا سه سال اینده، ۱۷۵ شبکه ابیاری را در ۵ منطقه کشور بازسازی و ترمیم خواهد کرد.

وزیر زراعت، ابیاری و مالداری، گفت: این برنامه، در ۵۲ هزار هکتار زمین تطبیق می گردد که درنتیجه، ۱۵ درصد ضایعات اب کاهش یافته، ۱۵ درصد محصولات زراعتی افزایش میابد و ۱۰ درصد، ساحه تحت ابیاری در کشور توسعه خواهدیافت. وزیر زراعت کمبود اب را جدی ترین مشکل این وزارت دانست و گفت؛ سالانه بیش از ۶۰ درصد اب درکشور بنا به دلایل مختلفی، هدر میرود.

 رحیمی گفت: این وزارت به خاطر اصلاح تنظیم اب در مزارع کشور، برنامه های مختلفی را روی دست گرفته است. اوگفت: ۸ میلیون هکتار از اراضی کشور زراعتی ست که  تنها ۵ میلیون هکتار آن، قابل زرع بوده و سه میلیون هکتاردیگر، قابلیت کشت للمی را داراست.

رحیمی گفت: قبل از جنگ، حدود ۳ اعشاریه ۲ میلیون هکتار زمین درکشورتحت ابیاری بود که این رقم در سال ۲۰۰۱ به ۱ اعشاریه ۲ میلیون هکتار تنزل کرده است. وی در عین حال گفت: در ده سال گذشته، اراضی تحت ابیاری در کشور با ۶۰۰ هزار هکتار افزایش به ۱ اعشاریه ۸ میلیون هکتار رسیده است.

اتاق خبر تلویزیون تمدن


اشتراک گزاری خبر

نظر دهيد

* ايميل شما پخش نخواهد شد.


شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

Designed & Developed by