شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن جستجو
جمعه، ۴ حوت ۱۳۹۶ - 23 February 2018

تقابل بی سابقه روسیه و غرب برسر اوکراین، تنش‎ها را اوج خواهد داد

اجلاس گروه بیست در شهر برزبن استرالیا با هدف بررسی اوضاع اقتصاد جهانی و محیط زیست و ارائه راهکارهایی جهت افزایش رشد اقتصادی کشورهای جهان و مقابله با آلودگی هوا برگزار شد، اما تا حد زیادی تحتالشعاع بحران اوکراین قرار گرفت و سران کشورهای غربی، اظهارات تندی را نسبت به روسیه و ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری این کشور ابرازکردند. این امر باعث شد پوتین، عصبانی از مواضع این کشورها، قبل از اجلاس پایانی، روز گذشته و زودتر از موعد مقرر استرالیا را ترک کرد و به روسیه باز گشت. اختلاف و شکاف روز به روز میان کشورهای غربی و روسیه بالا می گیرد و تلاشها برای تنشزدایی از روابط دو طرف، نه تنها موثر واقع نشده که تنشزا هم بوده است. هاشمی اخلاقی، تحلیلگر سیاسی و مدیر تولید تلویزیون تمدن در برنامه «بعد از خبر»، با اشاره به منافع استراتژیک دو طرف در این منطقه، به اهداف اقتصادی و سیاسی متعددی اشاره کرد و گفت از جمله مسائل مهم در بعد اقتصادی قضیه، انرژی گاز روسیه برای اروپاست. وی با اشاره به اینکه اوکراین یکی از مشتریان مهم گاز روسیه به شمار می رود و از جانب دیگر، بخش اعظم گاز روسیه از طریق این کشور به اروپا صادر می شود، تاکید کرد: این، برگ برنده روسیه در تقابلش با غرب است.

هاشمی اخلاقی همچنین تأکید کرد که غرب، در راستای اهداف استراتژیک و سیاستهای کلان امنیتbad az khbar[11-40-05]یاش به دنبال گسترش ناتو به شرق و محدود کردن رقیب دیرینهاش، روسیه، درون مرزهای خودش است. اوکراین در میان دو رقیب دیرینه گیر مانده و بیشترین ضرر را از این تنشها می برد.

بنا به گفته هاشمی اخلاقی، غرب همواره رویکردی یک جانبه در قبال مسائل بین المللی داشته و این رویکرد، در مورد مسئله اوکراین نیز به وضوح مشاهده می شود. همین امر، سبب وضع تحریمهای غرب علیه روسیه شده است.

هاشمی اخلاقی در پایان تاکید کرد: وضعیت کنونی اوکراین و تقابل بی سابقه روسیه و غرب بعد از جنگ سرد، تنشها را اوج خواهد داد و مسیری که دو طرف در حال پیمودنش هستند، به هیچ وجه به تنش زدایی و بهتر شدن روابط نمی انجامد.


اشتراک گزاری خبر

نظر دهيد

* ايميل شما پخش نخواهد شد.


شبکه تلویزیونی تمدن

شبکه تلویزیونی تمدن در برابر محتوای مطالب دیگران مسئول نمی باشد. کلیه حقوق مطالب مربوط به سایت شبکه تلویزیونی تمدن می باشد.

Designed & Developed by