رئیس جمهور: جنگ افغانستان جنگی داخلی نه بلکه جنگ دولت بادولت است

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته‌است که این‌کشور درگیر جنگ داخلی نه بلکه درگیر یک جنگ پیچیده‌است.

آقای غنی این را در سخنرانی خود در جریان پنجاه و سومین نشست امنیتی مونشن دیشب در جرمنی گفت و افزود که افغانستان در خط مقدم نبرد علیه تروریزم قرار دارد و با ۲۰ گروه تروریستی در حال مبارزه‌است.

او که در بارۀ مبارزه با افراطگرایی رادیکال و تروریزم صحبت می‌کرد، در مورد پیچیده بودن جنگ روان در افغانستان این گونه توضیح داد:

“این یک جنگ داخلی نیست. این جنگ مواد مخدر، جنگ تروریزم و همچنین جنگ اعلام ناشدۀ دولت با دولت است.”

اشارۀ رئیس جمهور غنی از جنگ اعلام ناشده دولت با دولت به کدام کشور است؟

رئیس جمهور غنی در ادامۀ سخنرانی دیشب خود گفت که حمله‌های اخیر در هلمند، کابل و کندهار در افغانستان و همچنین در لاهور و ایالت سند پاکستان نشان دادند که فرق بین تروریست خوب و بد وجود ندارد.

اشرف غنی: فرق بین تروریست خوب و بد وجود ندارد

او افزود:

” تا زمانی‌که فرق میان تروریست خوب و بد حفظ شود، همۀ ما بازنده ایم. اما، اگر این فرق را قایل نشویم و به پا خیزیم و نیروهای خود را مشترکاً بسیج سازیم، می‌توان این پدیده را مهار کرد.”

دقایقی بعد از پایان سخنرانی رئیس جمهور غنی، وزیر دفاع پاکستان در یک مباحثه در حاشیۀ کنفرانس امنیتی مونشن اشتراک کرد.

خواجه محمد آصف بر تلاش‌های مشترک میان کابل و اسلام آباد برای برقراری صلح در منطقه تأکید کرد و افزود:

خواجه محمد آصف وزیر دفاع پاکستان

” من با رئیس جمهور افغانستان موافقم که طالبان خوب و بد وجود ندارد، همۀ‌شان بد اند. تروریست با هر نام و نشان که باشد، بد است. پاکستان از تلاش‌های روان برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان کاملاً حمایت می‌کند.”

با وصف این اظهارات مقام‌های ارشد پاکستانی، مقام‌های افغان همواره پاکستان را به ناصادق بودن در امر برقراری صلح در افغانستان متهم کرده‌اند.

در پی حمله‌های خونین در هلمند و کابل و کندهار، بیش از یک ماه پیش، رئیس جمهور غنی گفته بود که عاملان این حمله‌ها آزادانه در پاکستان فعالیت دارند و پاکستان در برابر این گروه‌ها تا حال هیچ اقدام نظامی نکرده‌است.

اما، وزیر دفاع پاکستان دیشب در جرمنی گفت که نیروهای امنیتی این‌کشور با راه اندازی عملیات نظامی در ماه جون ۲۰۱۴ شورشیان را در وزیرستان شمالی سرکوب و لانه‌های امن‌شان را نابود کردند.

پیام رئیس جمهور غنی در امر مبارزه با تروریزم روشن بود: “ما می توانیم در برابر تروریزم پیروز شویم، پیروز خواهیم شد و باید هم شویم. چون که زندگی و سلامتی نسل‌های آینده به این پیروزی وابسته است.”

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و احمد اکلیل حکیمی وزیر مالیه در ترکیب هیئت همراه رئیس جمهور افغانستان استند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *