اولویت سیاست خارجی امریکا نابودی داعش در افغانستان و جهان

وزیر خارجه امریکا می‎گوید نابودی گروه داعش در سرتاسر جهان به شمول افغانستان، عراق و سوریه، در اولویت کشورش قرار دارد.

ریکس تیلرسن در آغاز نشست بین المللی وزیران خارجه حدود هفتاد کشور در واشنگتن همچنان گفت ایالات متحده در ائتلاف بین المللی به تعهدش بخاطر شکست کامل گروه داعش پابند است.

وی دیروز “چهارشنبه” نشست ائتلاف بین المللی برای شکست داعش را افتتاح کرد.

تیلرسن گفت که امریکا در عراق، سوریه، افغانستان و سایر کشور های جهان برای حذف داعش با فشار نظامی اقدام خواهد کرد و این گروه را شکست خواهد داد.

آقای تیلرسن به دستاوردها در کشورهای مختلف به خصوص عراق و سوریه علیه گروه تندرو موسوم به دولت اسلامی اشاره کرد و گفت که در هر دو کشور، امریکا و متحدینش، پنجاه هزار کیلومتر مربع و دو نیم میلیون نفر را از چنگ داعش آزاد ساخته‎اند.

 

تیلرسن رویداد اخیر شفاخانه سردار محمد داوود خان در کابل را، یک حمله بزدلانه توصیف کرد.

وزیر خارجه امریکا همچنان از حملات داعش در کشورهای مختلف یاد آوری کرد و رویداد اخیر شفاخانه سردار محمد داوود خان در کابل را، یک حمله بزدلانه از سوی داعش توصیف کرد.

وی افزود:

“در همین ماه، ده‎ها تن هنگامی کشته و زخمی شدند که افراد گروه داعش در لباس داکتران، بالای یک شفاخانه در کابل پایتخت افغانستان حمله کردند. ما می‎دانیم که تقویت نیروی نظامی، فعالیت‎های داعش را در میدان‎های جنگ متوقف می‎سازد اما قوت مشترک در ائتلاف ما، صدمه نهایی برای داعش خواهد بود.”

از جانب افغانستان صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه در نشست واشنگتن شرکت کرده که دیروز با همتای امریکایی اش ریکس تیلرسن در وزارت خارجه آنکشور دیدار کرد.

 

در نشست دو روزه ائتلاف بین المللی برای شکست گروه داعش در واشنگتن، وزیران خارجه و نماینده‎های ۶۸ کشور و نهاد بین المللی شرکت کرده‎اند.

پس از تیلرسن، حیدر العبادی صدراعظم عراق در نشست واشنگتن سخنرانی کرد و گفت از این‎که برنامه‎های داعش در افغانستان، پاکستان، عراق، کشورهای اروپایی و سرتاسر جهان شکست خورد، این گروه به حملات بزدلانه اش ادامه داد.

در حال حاضر عملیات گسترده برای پس گیری شهر موصل در عراق ادامه دارد. وزیر خارجه امریکا و صدراعظم عراق هر دو تعهد کردند که این عملیات هم مانند دستاوردهای گذشته با شکست کامل گروه داعش به همراه خواهد شد و همه شاهد آزادی شهر موصل خواهند بود.

10 thoughts on “اولویت سیاست خارجی امریکا نابودی داعش در افغانستان و جهان

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *