سطح تازه تنش‌ها میان هند و پاکستان

وزارت خارجه هند دو دیپلمات پاکستانی را اخراج کرده است. این افراد از جانب هند متهم به جاسوسی هستند. دهلی نو مدعی است، آنها اقداماتی علیه امنیت ملی هند داشته اند.

وزارت خارجه هند با ارسال نامه ای به سفارت پاکستان ضمن اعلام اخراج این دو دیپلمات از کاردار سفارت خواسته است به پروتکل های سیاسی احترام گذاشته و به کارمندان خود توصیه کند که نباید فعالیتی خارج از مسئولیت خود داشته باشند. وزارت خارجه پاکستان در واکنش به اقدام هند اعلام کرد: دهلی نو با زیر پا گذاشتن آداب دیپلماتیک ابتدا دیپلمات های پاکستانی را بازجویی کرده و آنها را مجبور به پذیرش ادعاهای خود کرده است.

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده، این افراد با دخالت سفارت پاکستان آزاد شده اند اما به آنها مهلت داده شده تا ۲۴ ساعت خاک هند را ترک کنند. برخوردی که پاکستان آن را نقشه‌ای برای آشفته ساختن روابط دو کشور می خواند. ازسوی هم پاکستان هشدار داده، این اقدام هند بی پاسخ نمی ماند و اسلام آباد جواب مناسب برای آن خواهد داد. طی روزهای اخیر تلاش مسئولین دولت اسلام آباد برای وارد کردن سازمان ملل به معضل کشمیر و حل این مناقشه تاریخی نیز افزایش یافته است. پیش از این یکی از افسران سابق هند اعلام کرده بود: ما با جدایی طلبان بلوچستان به صورت مستقیم ارتباط داریم و تا ۱۰ سال آینده بلوچستان را به عنوان کشوری مستقل اعلام خواهیم کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *