عراق – سفر وزیر خارجه ایران به بغداد برای دیدار با مقام‌های عراقی

قرار است جواد ظریف وزیر خارجه ایران با نخست وزیر و مقامات عراق دیدار و گفتگو کند

وزیر خارجه ایران برای تقویت روابط و مناسبات راهبردی با عراق وارد بغداد شد. جواد ظریف درحالی به بغداد سفر کرده که قراراست روز سه شنبه مصطفی کاظمی؛ نخست وزیر جدید عراق، وارد ایران شود.

حمله امریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد در سال گذشته؛ وضعیت در عراق را شکننده تر از هرزمانی دیگری کرده. حمله ای که در آن دو فرمانده ارشد عراقی و ایرانی ترور شدند.

ایران ۱۸ جدی ۹۸ پایگاه عین الاسد مرتبط به امریکایی ها را مورد هدف قرار داد

ایران نیز در تلافی؛ مستقیما به اهداف امریکا در عراق حمله موشکی انجام داد. اقدامیکه علیه امریکا برای نخستین بار در هفتاد سال گذشته اتفاق افتاد.

ایران پس از ترور سردار سلیمانی پایگاه های امریکایی را مورد هدف قرار داد

ملاحضات دو کشور اما سبب شد، این اقدامات به درگیری تمام عیار نظامی بین دو کشور در عراق نیانجامد.

مصطفی کاظمی پس از تنش ها و اعتراضات گسترده نخست وزیر عراق شد

مصطفی کاظمی ماه ها پس از این تنش ها به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. شخصیکه در سازمان جاسوسی عراق کار کرده و از اوضاع سیاسی و نظامی در این کشور به خوبی آگاه است.

از همین رو، او تلاش کرده که نفوذ کشورهای خارجی در این کشور را تاحدی کنترل کند. حالا قراراست او برای نخستین بار به ایران و عربستان سفر کند. هدف؛ برقراری تعادل در روابط با تهران و ریاض گفته شده است.

جواد ظریف وزیر خارجه ایران امروز یکشنبه ۲۹ سرطان وارد عراق شد

پیش از سفر کاظمی به ایران؛ امروز جواد ظریف برای گفتگو با مقام های عراقی وارد بغداد شد. دستگاه های دیپلماتیک دو کشور گفته اند، قراراست آقای ظریف با نخست وزیر و دیگر مقام های عراقی گفتگو کند.

در این سفر، چالش ‌های مشترک و تقویت رابطه راهبردی دو کشور در زمینه های مختلف به بررسی گرفته می شود.

بنا بر اعلام خبرگزاری فرانسه، مصطفی کاظمی قرار است پیش از سفر به عربستان با وزیر خارجه ایران در بغداد دیدار کند و بعد راهی ریاض شود. در عربستان هم با ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان که با وی رابطه نزدیک دارد، ملاقات خواهد کرد.

مصطفی کاظمی از سوی نیروهای مقاومت به همدستی با امریکا متهم است

آقای کاظمی در حالی پا به سفرهای منطقه ای گذاشته که محبوبیتی آنچنانی در بین نیروهای مقاومت این کشور ندارد. این نیروها نخست وزیر تازه را به همدستی با امریکا و دیگر کشورهای مخالف صلح و ثبات در عراق متهم کرده اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *