با آغاز ایام حج، پرده “کعبه” طبق رسم هر ساله تعویض گردید

به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، ریاست امور مسجدالحرام و مسجد النبی (ص) اعلام کرد که پرده کعبه با برگزاری آیینی که هر سال با آغاز ایام حج انجام می‌شود، طبق رسم هر ساله تعویض شده است.

پیش‌تر این ریاست اعلام کرده بود که امیر «خالد الفیصل» امیر مکه به نیابت از ملک سلمان مراسم تعویض پرده کعبه را انجام خواهد داد.

در بافت پرده کعبه ۶۷۰ کیلوگرم ابریشم خالص سیاه استفاده می‌شود و همچنین ۱۲۰ کیلوگرم نخ از جنس طلا و ۱۰۰ کیلوگرم نخ نقره خالص نیز برای نوشتن آیات قرآنی بر روی پرده کعبه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حجاج بیت الله الحرام امشب در منا حضور دارند و پنجشنبه (نهم ماه ذی‌الحجه معروف به روز عرفه) از منا به عرفه خواهند رفت تا مهم‌ترین بخش از اعمال حج را برگزار کنند.

در مراسم منا و عرفات همه زائران باید ماسک داشته باشند و یک متر و نیم فاصله اجتماعی را نیز رعایت کنند.

بر اساس اعلام رسانه‌های عربستان سعودی، هنگام ورود به عرفات، زائران باید دقیقاً در جاهایی که مشخص شده بایستند و در هر ۵۰ متر مربع چادر، نباید بیش از ۱۰ زائر بنشینند. ضمن آنکه وضوخانه‌های این مکان افزایش یافته و برای وضو گرفتن زائران باید فاصله یک متر و نیمی را رعایت کنند.

در پی شیوع ویروس کرونا، عربستان امسال برای نخستین بار اجازه نداده که حجاج از خارج کشور به حج بروند و فقط به افراد ساکن در عربستان اجازه حضور در مناسک حج امسال داده شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *