جانشینان احتمالی “شینزو آبه”، برای نخست وزیری جاپان

شینزو آبه نخست وزیر جاپان روز جمعه از کناره‌گیری خود از این سِمَت خبر داد. ساعاتی بعد، حزب حاکم جاپان استعفای آقای آبه را به صورت رسمی پذیرفت. در پی این خبر بورس توکیو ۲ درصد سقوط کرد.

از آن جایی که این خلع باید به زودی پُر شود، گمانه‌زنی‌ها در مورد جانشین احتمالی این پُست از همین حالا شروع شده و در این میان ۵ نفر بیشترین بخت، برای تصرف این کرسی را دارند.

تارو آسو

اولین نامزد احتمالی جانشینی شینزو آبه، تارو آسو، سیاستمدار ۷۹ ساله است که از سال ۲۰۱۲ تا امروز در راس وزارت خانه‌های مهمی از جمله اقتصاد و دارائی و معاون نخست وزیر بوده است.

آسو پیش‌تر بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن نیز بوده است و در مقام یک تکنوکرات کارنامه قابل قبولی دارد.

یوشیده سوگا

یوشیده سوگا دیگر نامزدی که شانس زیادی برای انتخاب شدن دارد. سوگا یکی از وفادارترین مشاوران شینزو آبه در سال‌های اخیر بوده است.

او نقش پررنگی در سیاست ژاپن در یک دهه اخیر داشت و توانست آبه را پس از شکست تاریخی در سال ۲۰۰۷ بار دیگر به مقام نخست وزیری برساند. سوگا در سال ۲۰۱۲ معاون استراتژیک آبه شد. سیاستمدار ۷۱ ساله در برهه‌های حساس نقش سخنگوی دولت را نیز برعهده گرفته است.

شیگرو ایشیبا

شیگرو ایشیبا کارشناس نظامی بخت دیگری است که می تواند هیات دولت را مدیریت کند. متخصص فناوری‌های نظامی، ایشیبا یکی از حامیان پروپاقرص موسیقی پاپ ژاپنی در دهه هفتاد میلادی نیز هست.

بانکدار سابق در ۶۳ سالگی یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران ژاپن محسوب می شود. قریب به ۴۰ سال است که او در پارلمان ژاپن نماینده مردم است. ایشیبا هم چون شینزو آبه یکی از طرفداران تقویت هر چه بیشتر قدرت دفاعی ژاپن است. او یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران ژاپنی است اما هیات رئیسه حزب لیبرال دموکرات بر سر انتخاب او توافق کامل ندارد.

تارو کونو

چهارمین شانس جانشینی شینزو آبه، تارو کونو وزیر دفاع است. کونو را در ژاپن به عنوان سیاستمدار اصلاح طلب از حزب لیبرال دموکرات می شناسند. هرچند که در سال‌های اخیر این سیاستمدار ۵۷ ساله محافظه کار شده و خبری از پروژه‌های اصلاح طلبانه او نیست.

وی پست‌های مهمی در دولت آبه در سال‌های اخیر داشته است. فارغ التحصیل دانشگاه جورج تاون آمریکا، تاور کونو بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ وزیر خارجه ژاپن هم بود. پدر او هم یکی از مشهورترین سیاستمداران ژاپن در دهه هشتاد و اوائل دهه نود میلادی بود.

فومیو کوشیدا

فومیو کوشیدا، نفر آخر این فهرست ۵ نفره است. البته او بیشترین شانس را برای پست نخست وزیری دارد. وزیر پیشین خارجه کشور آفتاب سرخ، کوشیدا یکی از مهم استراتژیست‌های حزب لیبرال دموکرات است اما هیچگاه در عرصه عمومی آن چنان که باید و شاید موفق عمل نکرده است چرا که از کاریزمای سیاستمداران بی‌بهره است.

نماینده مردم هیروشیما، ۶۳ ساله است و او را می توان عامل اصلی حضور باراک اوباما در ژاپن و سخنرانی تاریخی رئیس جمهوری آمریکا در هیروشیما دانست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *