نشست علمای افغانستان و پاکستان برای “صلح” در مکه مکرمه

علمای افغانستان و پاکستان، روز پنج شنبه (۲۰ جوزا) در نشست دوجانبه در مورد صلح افغانستان که در کشور عربستان سعودی، برگزار شد با نشر اعلامیه‌‌ای گفته‌اند که از مذاکره میان طرف‌های درگیر، به عنوان یگانه راه صلح‌آمیز برای حل بحران افغانستان حمایت می‌کنند.

در این اعلامیه آمده است که نقش علمای این دو کشور، با استفاده از تعلیمات اسلامی در تقویت برادری و صلح میان مردم افغانستان مهم است و از تلاش علما برای تأمین صلح پایدار در افغانستان، پشتیبانی می‌کنند.

آنها تأکید کردند که خشونت به هیچ دین، ملت، تمدن و قومی تعلق ندارد و افراطیت خشونت‌زا و تروریزم، مخالف اصول اساسی عقاید اسلامی است.

در ادامه‌ی این اعلامیه آمده است: «برای گذاشتن نقطه‌ی پایان به رنج جاری مردم افغانستان، هر دو طرف منازعه را تشویق می‌کنیم که نهایت خویشتن‌داری را رعایت، از خون‌ریزی بیش‌تر اجتناب، از فعالیت‌های تحریک‌کننده خودداری کرده و از طریق نشست و مذاکره‌ی مستقیم با یکدیگر ـ بدون تحقیر، ملامتی و بی‌احترامی ـ به راه حل مناسب منازعه‌ی جاری در افغانستان دست یابند.»

در پایان این نشست که به میزبانی عربستان سعودی برگزار شده بود، علمای دو کشور، حمایت خود را از روند صلح افغانستان اعلام کرده و آن را وجیبه‌ی دینی برای مردم و علما دانستند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *