سخنان عبدالغنی برادر در نشست صلح افغانستان در دوحه

نشست هیات جمهوری اسلامی افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله و هیات گروه طالبان به ریاست عبدالغنی برادر، حوالی چاشت امروز شنبه (۲۶ سرطان) در شهر دوحه کشور قطر آغاز شد.

عبدالغنی برادر به نمایندگی از جانب هیات طالبان در آغاز این نشست گفت: می‌دانید که کشور و مردم ما طی چهار دهه گذشته برای ایجاد یک نظام مستقل و اسلامی فداکاری‌های زیادی انجام داده‌اند و از این طریق هنوز با مشکلات و سختی‌های بسیاری روبرو هستند.

اکنون الحمدلله، این هدف بزرگ ملت ما در آستانه تحقق است. در این راستا، ما و همه شما مسئولیت مشترک داریم که اطمینان حاصل کنیم که فداکاری های بزرگ و بی امان مردم ما به هدر نرود. بلکه برای رسیدن به این هدف بزرگ، باید با هم کار کنیم و هماهنگ باشیم.

ملت ما متحمل رنج های فراوان شده است، دیگر رنجی نخواهد کشید، همه مردم زیر سایه نظام اسلامی آینده شاد و مسالمت آمیز زندگی خواهند کرد. ما باید برای کشور تلاش کنیم و بگذاریم مردم ما مطابق با ارزش‌های اسلامی و منافع ملی خود پیشرفت مثبتی داشته باشند.

از نیاز دیگران خلاص شویم، میهن خود را خود بسازیم، برای همه روشن است که هیچکس نمی‌تواند میهن ما را بسازد.

الحمدلله ما تاریخ طولانی و پر افتخاری داریم، ملتی سخت کوش و سربلند داریم، منابع و امکانات گسترده ای داریم.

اگر ملت ما در صلح باشد، به یقین می‌توانم بگویم که در مدت زمان بسیار کوتاهی زندگی سعادتمندانه، راحت و با وقار خواهیم داشت.

برای دستیابی به همه اینها، یک نظام اسلامی قوی، متمرکز و مستقل لازم است، در این راستا باید از خودخواهی، منافع شخصی و جاه طلبی‌ها عبور کرد.

 افغانستان خانه مشترک همه افغان‌ها است، همانگونه که هر افغان حق زندگی در آن را دارد و همچنین حق خدمت و مسئولیت آن را دارد.

ما که به اهداف والا می‌رسیم باید فراتر از جزئیات باشیم. دارای شرح صدر و تحمل گسترده باشیم. بی باوری و بی اعتمادی باید پایان یابد.

بیایید برای اتحاد و یکپارچگی مردم تلاش کنیم، در برابر تمام تلاش‌هایی که تمامیت ارضی و وحدت ملی ما را تهدید می‌کند، محکم بایستیم، به هیچ وجه اجازه تعصبات قومی، منطقه‌ای، زبانی و سایر موارد را در ملت و کشور خود ندهیم.

متأسفانه باید بگویم که با ظهور اشغال، برخی مشکلات در این زمینه به وجود آمده است.

الحمدلله مردم به طور کلی وحدت ملی خود را حفظ کرده‌اند. در همین راستا، امارت اسلامی افغانستان (گروه طالبان) صریحاً اعلام کرده است که اجازه هیچ تلاشی برای تضعیف تمامیت ارضی و وحدت ملی کشور ما را نخواهد داد.

تقریباً ده ماه است که گفتگوهای بین الافغانی در حال انجام است، متأسفانه برخی از مشکلات وجود دارد و پیشرفتی که انتظار می رود وجود ندارد، اما هنوز هم ناامیدی وجود ندارد، ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا گفتگوها به نتیجه مثبت برسد. به همین دلیل یک تیم مذاکره کننده قوی را اعزام کرده‌ایم که شامل مقامات ارشد است.

همه ما باید با توجه به دین و اعتقادات و غرور و علایق ملی خود نظام داشته باشیم، افکار بیگانه‌ها نه در گذشته به درد ما خورده و نه در آینده به درد می‌خورد. بلکه مشکلات و سختی‌هایی را به وجود آورده است.

اگر می خواهیم یک افغانستان آزاد و صلح آمیز داشته باشیم باید به ارزش‌ها و منافع مردم اهمیت و ارزش دهیم. این صدای قلب ملت است که ما همه می‌دانیم.

امیدوارم با یاری خداوند متعال و سپس با کمک و همکاری‌ما، این اهداف عالی محقق شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *