ریاض – ادامه تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای برجام

سه کشور اروپایی به همراه نماینده امریکا و چندین کشور عربی، ۱۰ روز پیش از تاریخ شروع مذاکرات برجام بیانیه مشترکی را منتشر کردند. در بخشی از این بیانیه تاکید شده که بازگشت متقابل ایران و امریکا به برجام پیامدهای طولانی مدتی برای رشد و رفاه همه مردم منطقه از جمله ایران خواهد داشت.

هم‌زمان با این؛ سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که این نشست و بیانیه تنظیم شده، آنچنان ساختگی، نمایشی و فاقد مشروعیت است که ارزش پاسخگویی ندارد.

۱۰ روز مانده به از سر گیری مذاکرات احیای برجام و خط و نشان کشی‌ها از هم اکنون برای ایران!

بر اساس گزارش‌ها مقامات سیاسی انگلیس، آلمان و فرانسه در ریاض پایتخت عربستان دیدار کردند. در بیانیه که از سوی این کشورها منتشر شده ضمن ابراز نگرانی از فعالیت‌های ایران در منطقه بر اهمیت بازگشت به برجام تاکید شد و طرف‌های شرکت‌کننده افزایش گفتگوها بین کشورهای منطقه را باعث رفاه مردم کشورهای منطقه از جمله ایران دانستند.

رابرت مالی؛ نماینده ویژه امریکا در امور ایران :

” با نمایندگان سیاسی ترویکای اروپایی و مقامات ارشد مصر، اردن و اعضای شورای همکاری خلیج فارس دیدار داشتیم تا درباره دو مسیر پیش روی ایران صحبت کنیم، یک راه این است که ایران مسیر بحران و ایجاد تنش هسته‌ای را ادامه دهد و راه دیگر این است که با بازگشت متقابل به برجام فرصت‌هایی را برای روابط دیپلماتیک و اقتصادی در منطقه ایجاد کند “

این بیانیه دومین بیانیه درباره ایران بود که در دو روز اخیر منتشر شده است. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه دوم گفته این نشست و بیانیه تنظیم شده، آنچنان ساختگی، نمایشی و فاقد مشروعیت است که ارزش پاسخگویی ندارد.

هم زمان با این؛ لوید آستین وزیر دفاع امریکا در نشستی از اقدامات هسته‌ای ایران نگرانی کرده.

لوید آستین؛ وزیر دفاع امریکا:

“ایالات متحده و جامعه جهانی نگران رفتار ایران در منطقه خلیج فارس هستند.”

مدیر کل آژانس بین المللی هم از کاهش اعتماد سازمان انرژی اتمی نسبت به فعالیت‌های ایران سخن زده است.

رافائل گروسی؛ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

“اعتماد آژانس به توانایی‌اش برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران رو به کاهش است.”

در برابر این همه اما نماینده ایران در سازمان ملل گفته که اول باید تحریم‌ها رفع شود.

مجید تخت روانچی؛ نماینده ایران در سازمان ملل متحد:

“همه طرف ها برای بازگشت به توافق هسته ای باید همه تحریم ها را لغو کنند.”

مذاکرات برجام قرار است در نهم قوس تا چند روز دیگر در وین برگزار شود به باور آگاهان با این خط و نشان کشی‌ها نگرانی ها از عدم نتیجه مناسب در این مذاکرات است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *