توافق روسیه و اوکراین بر سر صادرات غلات اوکراین به بازار‌های جهانی

توافق روسیه و اوکراین بر سر صادرات غلات اوکراین از طریق چندین گذرگاه امن از طریق دریای سیاه به بازارهای جهانی.

نمایندگان دو کشور هفته‌ها بر سر چگونگی صادرات غلات اوکراین به بیرون از این کشور مذاکره کردند. گفتگوهای که مثمر واقع شد و در نهایت دو طرف ناوقت دیروز سند توافق صادرات غلات را به امضا رساندند.

براساس برخی گزاش‌ها پس از عملیات نظامی روسیه بر اوکراین بیش از ۲۰ میلیون تن گندم اوکراین در بندراودسا واقع در دریای سیاه از عرضه به بازارهای جهانی بازمانده بود، آنهم درشرایطی که جهان با بحران شدید مواد غذایی روبرو است و به شدت به این گندم‌ها نیاز دارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با ابراز خوشنودی از امضای این توافقنامه  گفت، صادرات غلات اوکراین میتواند در حل بحران قحطی در جهان بسیار موثر واقع شود.

براساس این توافقنامه قرار است غلات اوکراین از سه گذرگاه امن که به دریای سیاه وصل است به بیرون صادر شود. بنادر که هم اکنون از سوی روسیه در محاصره است.

البته کشتی‌های که گندم اوکراین را به بیرون انتقال میدهند از سوی ترکیه نظارت می شود تا این کشتی‌ها به اوکراین سلاح انتقال ندهد.

رجب طیب اردوغان توافق جدید را گام موثری برای نجات جهان از گرسنگی خوانده و گفت، چگونگی انتقال این گندم‌ها از سوی مرکز هماهنگی مشترک که در استانبول ایجاد می شود نظارت خواهد شد.

البته در نشست ترکیه گفته شده که روسیه نیز میتواند غلات و کود را به بازارهای جهانی عرضه کند و صادرات آن شامل تحریم‌های کشورهای غربی نیست. سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه از این اقدام استقبال کرده و آنرا گام نیک برای کشورش و جهان عنوان کرده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *