اقتصاد‌‌دان بجای صاحب منصب نظامی؛ وزیردفاع روسیه برکنار شد

در میانه دور تازه حملات شدید روسیه، ولادیمیر پوتین وزیر دفاع کنونی را از کابینه تازه این کشور کنار گذاشت؛ خبر حیرت‌انگیز برای بسیاری‌ها که چنین سناریویی را اصلاً پیش‌بینی نمی‌کردند.

 سرگئی شویگو متحد نزدیک رئیس‌جمهور روسیه است و در کابینه جدید جایگزین نیکلای پاتروشف به‌عنوان دبیر شورای امنیت ملی منصوب شده است.  

کریستوفر استیل؛ افسر سابق اداره اطلاعات انگلیس میگوید:

“انتظار می‌رفت که او برخی تغییراتی را در رده رهبری انجام دهد ولی نه این دو نفر را و نه هر دو را یکجا.”

کاخ کرملین علت این جابجایی را تغییر در خطوط مقدم جنگ در اوکراین خوانده است.

دیمیتری پسکوف؛ سخنگوی کاخ کرملین گفته است:

“بسیار مهم است که اقتصاد بلوک نظامی را با اقتصاد کشور با هم پیوست کنیم. این درهم آمیختگی طوری انجام شود که با نیروهای محرکه کنونی مطابقت داشته باشد. همچنین مهم است یادآوری کنیم امروز کسانیکه خواستار تغییر و نوآوری‌اند روی کار بیایند تا این تغییرات به‌صورت سریع در خطوط مقدم جنگ اجرا شود.”

آندری بلوسوف به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور معرفی شده است؛ او یک مقام غیرنظامی است که تخصصی در عرصه نظامی ندارد و اقتصاد دان می‌باشد.

از سویی، روس‌ها در چند روز گذشته با برخورداری از تسلیحات فراوان و پیشرفته چندین منطقه را در طراف خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین تصرف کردند.

حالا مسکو اعلام کرده، شهر ووچانسک را نیز بازپس گرفته‌اند؛ شهری که از آغاز حملات زمینی زیر حملات همه جانبه روسیه قرار داشت.

روس‌ها قصد دارند پیش از ورود یک بسته بزرگ از کمک‌های تسلیحاتی جدید غرب به کی‌یف از نقاط ضعف اوکراین استفاده کند. والی شهر خارکیف نیز گفت، تاخیر در کمک نظامی غرب باعث شکست‌های ارتش این کشور شده است.

اوله سینهبوف؛ والی خارکیف گفته است:

“ما این کمبودی را احساس می‌کنیم و سربازان هم آنرا در میدان‌های نبرد احساس می‌کنند. در مقابل، دشمن تسلیحات زیادی دارد.”

روسیه می‌خواهد با آغاز حمله زمینی به خارکیف؛ تمرکز نیروهای اوکراین در خطوط مقدم در شرق را برهم بزند. روس‌ها در این خطوط نیز در حال پیشروی اند ولی بسیار آهسته.

یک سرباز اوکراین میگوید:

“وضعیت در میدان‌های نبرد بسیار دشوار است. ما باید با آن مقابله کنیم و باید به دفاع ادامه دهیم.”

خارکیف با بلگراد روسیه هم‌مرز است؛ ولایتی که مثل روز گذشته باربار آماج حملات ارتش اوکراین و شورشیان تحت حمایت آن قرار داشته است. بسیارها پیشبینی کرده که ولادیمیر پوتین با تصرف خارکیف در آن منطقه حائل ایجاد خواهد کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *